MENU

Co to jest europaleta?

Palety są wykorzystywane przede wszystkim w transporcie dużych i ciężkich przedmiotów, ich przenoszeniu i składowaniu. To rodzaj platformy, która najczęściej jest zrobiona z drewna i standardowo ma wymiary 100 x 120 centymetrów lub 80x120 centymetrów. Na palecie można układać również drobne opakowania i przewozić je w większej ilości. Same podstawy są w pewien sposób wystandaryzowane, co niewątpliwie ułatwia sam transport na przykład przy wykorzystaniu wózków widłowych oraz magazynowanie.

Europaleta – wymiar i cechy

Europaleta - cena, wymiaryNajpopularniejsze Europie są europalety z charakterystycznym oznaczeniem z boku EUR. Ważą około 25 kilogramów i w pewien sposób są uniwersalne. W wielu wariantach wykorzystuje się również nadstawki paletowe, które osłaniają towar z boków i od góry. Popularne stają się także skrzyniopalety z tworzyw sztucznych lub aluminium i wiele innych modeli na przykład dedykowanych do przewożenia towarów w określonej temperaturze lub też do płynów i materiałów sypkich. 

Najczęściej europaleta będzie miała wymiary 1200x800x144 milimetra i wytrzymuje ona obciążenie do 1500 kg. Można przewozić ładunki również na półpalecie oraz innych odmianach takich jak ISO, EUR3, CP, czy dedykowanych do kontenerów. Pomimo popularności drewnianych podstaw coraz więcej osób decyduje się na produkty z tworzyw sztucznych. Do ich największych zalet należy stała waga, trwałość, odporność na czynniki zewnętrzne takie jak wilgoć czy promieniowanie UV.

Europaleta – cena nowych i używanych podstaw

Najczęściej europalety obecnie wykorzystuje się przy przewozach kurierskich. To właśnie oferty przewoźników sprawiły, że wielu klientów indywidualnych zaczęło wykorzystywać charakterystyczne podstawy. Poza tym palety to rewolucja w wystroju wnętrz mieszkalnych, przestrzeni plenerowych, a nawet lokali. Surowy minimalistyczny styl podbił serca miłośników designerskich i tanich rozwiązań. Bez problemu można więc kupić nowe i używane podstawy, a większość z tych obecnych na naszym rynku produkowana jest w Polsce. Można zakupić paletę u producenta lub w tartaku. Poza tym w miastach i miasteczkach funkcjonują skupy palet, w internecie znaleźć można wiele ogłoszeń i aukcji. Poza tym warto się zastanowić, kto ze znajomych ostatnio budował dom lub remontował mieszkanie ni. Można udać się do sklepu lub hurtowni czy centrum handlowego. W większości wypadków palety zaśmiecają teren i są zbędne, więc inni się ich pozbywają. Nowa paleta jest również dostępna w ofercie przewoźników i brokerów. Koszt jednej to około 100 złotych.

Wyceń transport swojej palety

 

‹ Poradniki